PYRRHOVO VÍTĚZSTVÍ

Dramata mezi zvířaty se občas mohou odehrávat i na místech, kde bychom je vůbec nečekali. Jedno takové překvapení jsem zažil loni v Masai Mara.

Během safari jsme se s mým řidičem Amosem dostali do oblasti, které se podle blízkého kopce říká Look Out. Bylo zrovna kolem poledne, kdy většina zvířat odpočívá někde ve stínu, a tak jsme se i my rozhodli, že si najdeme vhodné místo pod nějakým stromem , kde se najíme a zkusíme si na dvě až tři hodinky zdřímnout. Tahle činnost nás s Amosem baví a myslím, že jsme v ní opravdu dobří.

Když jsem se probudil, všiml jsem si nezvyklého pohybu na hladině jedné z tůní, která se zde vytvořila v korytě vysychajícího sezónního toku. Vzhledem k poměrně vysokým břehům jsem dobře neviděl, co přesně se ve vodě odehrává, a tak jsme se co nejrychleji přesunuli blíž. To, co jsem pak uviděl,mě překvapilo. V mělké vodě zápasila ještě nedospělá zebra se zhruba dva a půl metru dlouhým krokodýlem, který jí držel za nohu. Nešlo ani tak o samotný souboj těchto zvířat, ale překvapivé bylo hlavně místo, kde se vše odehrávalo. Slovo tůň, které jsem použil, je totiž možná až příliš honosný výraz pro větší kaluž, ve které bych takhle velkého krokodýla rozhodně neočekával. Evidentně jej tu nečekala ani mladá zebra, pro kterou však měl tento omyl osudové následky. Souboj, ve kterém se krokodýl snažil zebru potopit do mělké vody, trval téměř hodinu a skončil tím, že se zebra ze silného sevření nakonec přece jenom vyprostila. Bylo to však Pyrrhovo vítězství. Z krokodýlích čelistí se totiž dostala pouze za cenu ukousnutého kopyta a s tímto zraněním neměla v savaně šanci přežít ani následující noc…

Více fotografií krokodýlů nilských najdete zde: http://fotobanka.photo-silha.cz/main.php?…

Dlouhé minuty to vypadalo na patovou situaci zdroj:
Chvíle napětí před posledním útokem zdroj:
Krokodýl si začíná pokládat zebru na bok zdroj:
V tuto chvíli jsem nedával zebře moc velké naděje zdroj:
Poslední zoufalý pokus zebry o vysvobození zdroj:
Povedlo se, ale zranění je příliš vážné zdroj:
Zpět na Blog