LEVHARTI V MASAI MARA

Kdybych měl odpovědět na otázku, které zvíře mě při fotografování stálo nejvíce nervů, určitě bych bez váhání odpověděl, že to byl levhart. Skoro čtyři roky trvalo, než jsem udělal první fotku, ze které bylo poznat, že je na ní opravdu toto zvíře, a ne jen nějaký stín v buši. Určitě to nebylo tím, že by byl levhart v místech, kam jsem jezdil, vzácným tvorem. Tato šelma je na řadě míst Afriky poměrně rozšířená, ale pro fotografy má jednu špatnou vlastnost – když nechce, tak ji nevidíte. Bohužel, nechce dost často.

Po čase se pro mě situace s levharty o něco zlepšila, ale pořád to ještě nebylo ono. Zlom přišel až minulý rok při projektu Laga 09. Během fantastických dvou měsíců v Masai Mara jsme měli s kameramanem Vladem Bízikem, možnost nafotit a nafilmovat několik levhartů, včetně samic s mláďaty. Největší koncentrace levhartů byla jako obvykle u řeky Talek. Strávili jsme mnoho hodin čekáním na vhodné fotografické nebo filmové příležitosti a čekání se opravdu vyplatilo.

Kisinger s mládětem zebry zdroj:

První fotky jsem udělal s levhartem, kterému jsem říkal Kisinger. Jméno ode mně dostal podle kopce nad lagou, kde se vyskytoval (laga je masajské slovo pro sezónní tok). Když jsem si později v táboře prohlížel snímky, na kterých se mi podařilo Kisingera zachytit na stomě se zabitou zebrou, měl jsem radost, že se mi konečně podařilo levhartí prokletí zlomit.

Později se opravdu ukázalo, že Kisinger byl pouze předkrm. Na březích Taleku jsme postupně objevili několik levhartů, kteří ( jako by mi chtěli vynahradit hubená léta) před fotoaparátem doslova pózovali. Do stavu fotografické extáze mě přiváděly hlavně dvě samice. První z nich mi například přivlekla „ukázat“ uloveného paviána a aby bylo mé fotografické štěstí úplné, pohybovala se takřka v úrovni mých očí, na silné a holé větvi fíkovníku. Protože jsem neobyčejně kreativní v pojmenování jednotlivých zvířat, začal jsem samici říkat „ Ta s paviánem“

“Ta s paviánem“ zdroj:

Druhá levhartice obývala teritorium jen pár kilometrů po toku Taleku a měla dvě asi tříměsíční koťata, která jsem mohl několikrát fotit. U tohoto zvířete se mi navíc v řadě případů podařilo zachytit je i ve spojení s krásnou přírodou v okolí řeky Talek, která je pro Masai Mara tak charakteristická.

V srpnu odjíždíme se dvěma turnusy na Foto Safari do Keni . Mj.navštívíme i oblast kolem Taleku, která už sama o sobě zaručuje zajímavé fotografické úlovky. A kdo ví – možná přijde i levhrat…

Více fotografií levhartů můžete vidět zde: http://fotobanka.photo-silha.cz/main.php?…

Okolí Taleku nabízí samicím s mláďaty ideální prostředí. zdroj:
Zpět na Blog