KDO CHYTÁ V ŽITĚ?

Pamatuji si naprosto přesně, kdy jsem viděl poprvé na vlastní oči lovit geparda. Bylo to hned při mé první návštěvě Keni. Pokud ale mám být upřímný, tak moc jsem toho tehdy zase neviděl. Gepard byl totiž schovaný ve vysoké trávě, a tak se dala jeho přesná poloha spíše jen vytušit. Samotný útok na stádečko Thompsonových gazel pak proběhl také ve vysoké trávě a byl neúspěšný. Když jsme pak přijeli blíže, našli jsme už jen udýchaného a zklamaného geparda osaměle sedícího uprostřed savany. V tu chvíli jsem si slíbil, že zachytit úspěšný lov geparda bude během mých příštích cest do Afriky jednou z mých hlavních (i když ne tak úplně jednoduchých) priorit.

Gepardi jsou jediní zástupci velkých africký koček, kteří loví výhradně ve dne. Je to zapříčiněno jejich způsobem lovu, kdy pronásledují svou kořist až stokilometrovou rychlostí. Pokoušet se o něco takového v noci, by bylo pro gepardy velmi nebezpečné. Pro fotografa je tento fakt samozřejmě výhodou, ale udělat dobrou fotku není ani tak žádná legrace.

Velmi nepříjemná bývá právě vysoká tráva, ve které gepard často úplně zmizí a když už máte to štěstí vůbec něco rozeznat, vidíte většinou pouze špičku ocasu. Dalším problémem je rychlost, se kterou gepardi loví. Velkou roli zde hraje jak sama tato rychlost, tak i vzdálenost, ze které celou akci fotografujete. Když jste příliš blízko, nestačíte včas reagovat na změny směru pronásledovaného a pronásledujícího a zvířata vám při neustálém kličkování vybíhají z hledáčku. Když jsou zvířata naopak daleko, nastává zase jiná potíž. Jak jsem již zmínil, gepardi loví přes den, a to nejen ráno nebo večer, ale také třeba okolo poledne. Přes den se začíná teplem vlnit vzduch a čím dál od vás je fotografovaný objekt, tím víc je fotografie nepoužitelná.

Návod, jak při fotografování lovících gepardů nakonec uspět, je tedy vlastně jednoduchý. Gepard nesmí být ani daleko ani blízko, musí být tak akorát. To se lehce řekne, ale hůře udělá. To, že už vím jak na to, je sice fajn, ale zatím jsem potkal jen velice málo gepardů, kteří by při útoku na gazely mysleli také na potřeby fotografů.

Útok tří mladých gepardů a jejich matky na samce Grantovy gazely zdroj:
Vysoká tráva není žádná výhra zdroj:
Udržet rychlá zvířata v hledáčku může být problém zdroj:
Konec lovu se opět odehrává ve vysoké trávě … zdroj:
Ideální prostředí pro nafocení lovu geparda. Přijel jsem bohužel pozdě. zdroj:
Zpět na Blog