JEŘÁBI OD JEZERA HORNBORNGASJON

Před několika dny jsme se s Rosťou Stachem a dalšími přáteli vrátili z jižního Švédska, konkrétně od jezera Hornborngasjon. Každým rokem se zde touto dobou shromažďuje velké množství jeřábů popelavých a je to opravdu úžasná podívaná. Jeřábi se na tomto místě slétají před svým zahnízděním a jejich počty jdou do tisíců. V době našeho pobytu se zde konkrétně pohybovalo na 12 400 jedinců. Údaje o aktuálním počtu jeřábů se návštěvníci jezera mohou dočíst na zdejší informační tabuli, která se každý den aktualizuje. Sčítání ptáků probíhá vždy v podvečer, kdy ptáci odlétají nocovat na jezero. Na své nocoviště se přemisťují v menších hejnech a tento přesun trvá přibližně hodinu. Za svítání se jeřábi vracejí do mokřad, které jezero obklopují, a kde je možné je dobře pozorovat.

Jedním z největších problémů při fotografování jeřábů na této lokalitě je právě jejich velký počet. Oddělit jedince od tisícihlavého hejna je někdy opravdu oříšek.

Jeřábi popelaví – Canon 800mm /5,6 L IS +TC 1,4 zdroj:

Já jsem byl tohoto problému zčásti ušetřen díky českému zastoupení firmy Canon, která mi na odzkoušení zapůjčila objektiv Canon EF 800mm f/5,6 L IS USM, kterým jsem si mohl jednotlivé ptáky skvěle přiblížit. Myslím, že vyjmenovávat všechny klady tohoto objektivu je zcela zbytečné. Tohle sklo je prostě „nářez“. Dokonalá kresba a možnost fotografovat i velice vzdálené objekty jej činí ideálním objektivem hlavně pro fotografy, kteří se specializují na fotografování ptáků. Vím pouze o jednom nedostatku tohoto výrobku. Jeho cena je totiž taky „nářez“.

Opět 800mm + TC 1,4 v akci zdroj:

Bohužel, počasí nám příliš nepřálo. Neustále zatažená obloha, která se protrhla pouze na jednu hodinu ve čtvrtek ráno, nám moc šancí na zhotovení super fotografií nedávala. Nakonec ale pár snímků přece jen vyšlo. Když ještě Rosťa a Martin poskytli krátký rozhovor pro švédskou televizi, mohli jsme jezero Hornborngasjon opustit s tím, že i když to tentokrát díky počasí tak úplně nevyšlo, máme alespoň záminku se sem v budoucnu vrátit.

Jezero Hornborngasjon je úžasná lokalita zdroj:
Počasí nám opravdu nepřálo zdroj:
Zpět na Blog