JAK SE FOTÍ VLCI
Jak se fotí vlci vím celkem přesně. Vlci se fotí neobyčejně špatně. Teď zrovna nemyslím na vlky z národního parku Bavorský les, nebo na asi v poslední době nejznámější fotku vlka, který skáče přes zavřenou dřevěnou branku. To by ostatně byla fantastická fotka (ona technicky také je ), kdyby se opravdu jednalo o divoké zvíře, za které jej fotograf Jose Luis Rodriguez vydával. Pro ty, kteří nic nevědí o historii této fotografie, snad jen to, že tento snímek vyhrál v roce 2009 cenu BBC Wildlife Photographer of the Year. Poté, co porota zjistila, že se nejedná o divoce žijící zvíře, musel Rodriguez cenu s ostudou vrátit. Více na http://www.suomenluonto.fi/…-allegations
Myslím teď na opravdu divoce žijící vlky. Na vlky, kteří jsou ( i přes přetrvávající pověry o jejich krvežíznivosti) velice plachá zvířata.
Udělat fotografie vlků v jejich přirozeném prostředí je tedy věcí ohromného štěstí a náhody. Autor televizního dokumentu National Geographic „Vlci u dveří“ Jim Dutcher popisuje ve své stejnojmenné knize snahu natočit alespoň několik záběrů skutečně divoce žijících vlků. Celý dokument byl totiž jinak postaven na smečce napůl ochočených zvířat umístěných ve velkém výběhu v lesích Idaho, a i proto jej štáb chtel oživit o záběry divokých vlků z aljašského Denali. Největším úspěchem však bylo, že se na několik vteřin přiblížili zhruba na sto metrů ke dvěma vlkům, kteří se pohybovali poblíž silnice. Je tedy vidět, že vlci jsou i v oblastech, kde se běžně vyskytují, velice těžko k nalezení.
Já jsem měl to štěstí, že jsem mohl tato krásná zvířata fotit na Aljašce hned dvakrát. Poprvé v roce 2007, kdy jsme spolu s Rosťou Stachem, Láďou Vogeltanzem a Mirem Zumrikem potkali vlky, shodou okolností také v NP Denali u silnice. Zvířata nám tehdy nedala moc času, byla v neustálém pohybu a bohužel nám spíše ukazovala záda. Přesto se podařilo udělat pár fotografií, které jsou určitě cennější než lepší snímky ze zajetí.
Podruhé jsem vlka mohl fotit při loňském Foto Safari na Aljašce. Tentokrát to už nebylo v Denali, ale v NP Katmai, kam naše skupina přiletěla fotit medvědy grizzly. V tomto ročním období (červenec, srpen) se v okolí Brooks river shromaždují desítky medvědů, kteří loví lososy při jejich každoročním tahu. Už když jsme přiletěli do kempu, nás místní ranger informoval o vlkovi, který se již několik dní pohybuje v nejbližším okolí. V tu chvíli jsme si všichni přáli tuto krásnou šelmu alespoň zahlédnout a věděli jsme, že jakákoliv fotografie by byla obrovským bonusem navíc.
Sny se občas plní, a tak se celá skupinka fotografů mohla již druhý den pochlubit snímky vlka. Měli jsme to štěstí , že to nebyly rozhodně fotografie pořízené z dálky, nebo snímky, na kterých vlk pouze nehnutě stojí. „Náš“ vlk přišel k řece rybařit, a tak jsme mohli udělat fotky jak vystřižené z Ezopových bajek – vlk společně s medvědem na lovu lososů.